Členská schůze 21.2.2022 se ve vazbě na navrhovanou dohodu s Českými štěrkopísky (dále jen ČŠ) usnesla odmítnout návrh a pokračovat v jednání s cílem zvýšit opatření k omezení hlukové zátěže a snížit rozsah doby těžby. Dále zajistit spolupráci právníka a zabezpečit tak vymahatelnost dohody.
Výbor kontaktoval ČŠ a požádal o další jednání. ČŠ odmítly změnit dohodu s tvrzením, že to je z jejich strany maximum možného. Výbor následně v druhé polovině dubna zorganizoval nové hlasování členů Spolku (per rolam), které původní dohodu potvrdilo za podmínky zvýšení právní vymahatelnosti jednotlivých dohod. ČŠ po urgencích nám oznámily, že se nechtějí vracet k původní dohodě a navrhly „Body možné spolupráce“. Toto výbor jednoznačně odmítl.
Mezitím výbor v souladu s doporučením Členské schůze 21.2.2022 požádal obec o poskytnutí neinvestiční dotace z rozpočtu obce za účelem financování právních služeb buď pro dohodu s ČŠ nebo posouzení možnosti dalších právních kroků. Smlouva byla podepsána v březnu 2022 v celkové výši dotace 30 000,-. Dále výbor zpracoval souhrn a posloupnost všech procesů a aktivit (včetně všech dokumentů), který Spolek od svého počátku realizoval jako základní podklad pro jednání s právníky.
29.7. a 3.8. 2022 nám bylo doručeno Oznámení ČBÚ o možnosti vyjádření k podkladům pro vydání rozhodnutí v odvolacím řízení Spolku týkající se Změny PODP č. 5. ČBÚ předpokládal vydání rozhodnutí do 31.8.2022. V podkladech je zahrnuto i Závazné stanovisko MŽP, které, bohužel, všechny naše námitky vyhodnotilo jako nedůvodné a potvrdilo původní stanovisko EIA.
V průběhu srpna jsme oslovili několik právních kanceláří (specialistů na tuto problematiku) a vybrali advokátní kancelář Bold Advokáti (dále jen Bold). Bold pro nás zpracoval krátkou analýzu naší situace a možných dalších kroků. 20.10.2022 jsme obdrželi Rozhodnutí ČBU, kterým se naše odvolání k rozhodnutí o povolení hornické činnosti (Změna č. 5) zamítá. Je nutno podotknout, že námi napadené rozhodnutí bylo vydáno již 23.9.2021 a proces tedy trval více než rok.
Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli podat žalobu proti Rozhodnutí ČBU jako poslední možnost dosáhnout alespoň zmírnění dopadů těžby na životní prostředí obce a okolí. Žalobu jsme podali 19.12.2022 a zpracoval ji pro nás Bold, který nás také bude právně zastupovat při soudním řízení. Právní aktivity jsme mohli realizovat pouze díky neinvestiční dotaci našeho obecního úřadu Straškov-Vodochody, který nám poskytl výše zmíněných 30 tisíc Kč. Také obec Bříza a Loucká přispěli na naši činnost částkami 5 tisíc resp. 3 tisíce Kč. Za tuto pomoc zástupcům obcí moc děkujeme.
Poslední informace z pohledu naší budoucnosti není také moc příznivá. Jak asi víte, probíhá příprava projektu Vysokorychlostních tratí (VRT) Podřipsko a Poohří, což bude další významný zásah do krajiny a životního prostředí nejen naší obce. Tato akce je tak rozsáhlá, že zvažujeme připojení ke sdružení obcí a spolků Koridor D8, který by mohl být adekvátním partnerem pro tento klíčový dopravní projekt státu.
Jaroslav Tymich, předseda spolku
Pozn.: Vybrané dokumenty zmíněné v textu jsou uloženy v sekci Dokumenty.